Art terapija je disciplina primarno utemeljena na područjima umjetnosti i psihologije. Umjetnost ima važnu ulogu u društvu jer pomoću nje čovjek spoznaje i izražava sebe i definira svoje mjesto u svijetu. Umjetnost oplemenjuje naš život i liječi nas u kriznim vremenima.
Psihološka podloga terapije umjetnošću leži na psihodinamskim, egzistencijalnim i humanističkim pravcima. Naglaska je upravo na umjetnosti, odnosno kreativnim medijima koji nam služe kao instrument komunikacije i integracije svjesnih i nesvjesnih aspekata naše psihe. Osim crtanja, slikanja i modeliranja, terapija umjetnošću kombinira pokret, glazbu i dramsko izražavanje s ciljem ekspresije različitih kompleksnih, kontradiktornih te potisnutih misli i emocija.
Art terapija prednost daje osjećajima i potiče pojedinca da se izražava na sebi svojstven način. Pod stvaralačkim likovnim procesom podrazumijeva se crtanje, slikanje i modeliranje u najširem značenju te riječi, tako da polijevanje boje po papiru ili kidanje papira može biti jednako terapijski vrijedan proces kao i estetski najprivlačnija ili tehnički najvještije izvedena slika.
Da bi se bavili art terapijom ne trebate imati nikakva umjetnička umijeća, znanja, ni vještine. Ali dobrodošli su interes i želja za otkrivanjem i izražavanjem vlastitog unutrašnjeg svijeta. Naime, tehnike art terapije temelje se na činjenici da pojedinac posjeduje latentnu sposobnosti da vizualizira svoje unutarnje sukobe i kreativno se izrazi, a sam konačni proizvod je manje važan od kreativnog procesa u koji je pojedinac uključen.
Posebnost art terapije je da se komunikacija između klijenta i terapeuta razlikuje od dominantno verbalnih oblika psihoterapije jer uvodi umjetnički predmet kao trećeg sugovornika. Kroz uživljavanje klijenta u likovni proces i naknadno poistovjećivanje s umjetničkim predmetom osobi je omogućeno da eksternalizira, ponovno proživi i riješi suprotstavljene misli i osjećaje. Pojedinca se ohrabruje da izrazi, najprije neverbalno pa zatim i verbalno, svoje misli i osjećaje te da ih prepozna, prihvati i razumije.
Tako umjetnički predmet postaje nosač emocija te omogućava njihovo postepeno izražavanje kao i njihovo razumijevanje i prihvaćanje. Umjetnički predmet na siguran način čuva iskustvo koje je suviše bolno, krhko i izlomljeno da bi bilo dovoljno čvrsto da tolerira analizu. To omogućuje daljnje postepeno osvještavanje fragmentiranih i konfliktnih sadržaja i njihovo razrješenje.
Kroz art terapiju jačamo vlastitu kreativnost, učimo se kreativno prilagoditi raznim izazovima s kojima se susrećemo u svojoj okolini. Uz to, razvijamo vlastitu emocionalnu svjesnost i regulaciju te potičemo vlastiti osobni rast. Također, pomaže nam u emocionalnom oporavku, olakšava posljedice neke traume i pomaže u rješavanju sukoba. Kroz ovakav oblik rada na sebi možemo podariti dublji smisao svome životu i veće razumijevanje sebe. Kroz osvještavanje raznih svojih neotkrivenih dijelova širimo si vlastiti repertoar mogućnosti. Također, dajemo si slobodu da biramo te učimo preuzeti odgovornost za naše izbore.
Ja kao praktičarka ekspresivne art terapije vjerujem kako je upravo kreativnost osnovni ljudski poriv, a oslobađanje kreativnosti i kreativne energije osnova za mentalno zdravlje.